Konferencja naukowa “Bajki Słowian w Polsce”

Data konferencji: 2022-11-03
Miejsce konferencji: Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń
Organizator: Pracownia Badań nad Folklorem Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK), Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Towarzystwa Slawistów oraz pełniąca Patronat honorowy Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN
Opłata konferencji: Opłata konferencyjna wynosi 400 zł dla pracowników naukowych, 250 zł dla doktorantów. 
Publikacja pokonferencyjna: Tak

Pracownia Badań nad Folklorem Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK), Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Towarzystwa Slawistów oraz pełniąca Patronat honorowy Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Bajki Słowian w Polsce.


Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2022 r. w Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń.

Bajki ludowe stanowiły ważną część tradycyjnej kultury chłopskiej w wielu krajach. Ich walory nie tylko artystyczne wpłynęły na fascynację ludową twórczością ustną w środowiskach europejskich elit zwłaszcza w XIX wieku wraz z popularnym wtedy mitem Słowiańszczyzny. W bajkach szukano korzeni narodów słowiańskich i potwierdzenia istnienia pradawnej kulturowej wspólnoty. Na znaczną skalę zaczęto bajki przekładać na inne języki, badać i szukać potwierdzenia głoszonych tez. Moda na szeroko rozumiane bajki (w duchu Juliana Krzyżanowskiego) mimo upływu lat nie minęła, ale zmienił się zakres ich występowania i oddziaływania. Nadal odgrywają one istotną rolę, inspirując nie tylko twórców wielu dziedzin sztuki. W związku z powyższym pragniemy przyjrzeć się bajkom Słowian w Polsce.  Spróbować odpowiedzieć na pytania, co zostało z dawnego mitu Słowiańszczyzny, czego w bajkach szukano, jak ewoluowała recepcja bajek Słowian i ich oddziaływanie na kulturę. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy w swoich badaniach naukowych poruszają problematykę bajkoznawczą.

Proponowane obszary rozważań:

  • Bajki ludowe a XIX-wieczny mit Słowiańszczyzny.
  • Bajki Słowian w polskich badaniach interdyscyplinarnych (m.in. folklorystycznych,
    etnologicznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, językoznawczych,
    historycznych, religioznawczych, socjologicznych, muzealniczych itp.).
  • Bajki Słowian w Polsce – zasoby, archiwa, stan badań, metodologie, przekłady 

Zgłoszenia, a także wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować na adres: folk@umk.pl do 20 września 2022 r. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł dla pracowników naukowych, 250 zł dla doktorantów. 

Więcej informacji na stronie.

Dyscyplina naukowa: Nauki Humanistyczne
Dziedzina naukowa: Dziedzina nauk humanistycznych