Podcast popularnonaukowy
mgr Marcin Osuch
Faceci w Kitlach - podcast popularnonaukowy
Z zawodu oraz wykształcenia biotechnolog. Na co dzień pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na aspektach neurobiologicznych organizmu modelowego Schmidtea mediterranea. Był także zaangażowany w działania Wirusowej Grupy Wsparcia na początku pandemii koronawirusa. Jest pasjonatem nauki, dlatego wraz z kolegą, Czarkiem założyli podcast popularnonaukowy “Faceci w Kitlach”, gdzie o trudnych tematach rozmawiają w przystępny sposób. Po godzinach instruktor harcerski, fanatyk gór i dobrej kuchni.
Od czego zacząć?
Zastanówmy się dlaczego tak chętnie słuchamy podcastów? Dlaczego wybieramy akurat ten a nie inny podcast popularnonaukowy? Czy trudne jest rozpoczęcie przygody z podcastem?
Na te pytania odpowie pierwsza lekcja. Dowiesz się jak ważne jest określenie grupy docelowej oraz wybranie odpowiedniej formy przekazywania wiedzy. Dodatkowo, wraz z autorem zastanowicie się, co może być elementem wyróżniającym Twojego podcastu/
Co potrzebujesz by nagrywać?
W tej lekcji zastanowicie się nad tym jaki sprzęt jest niezbędny do tego aby zacząć przygodę z podcastem. Oprócz sprzętu istotne jest także oprogramowanie, które pomoże wam montować odcinki. Ale nie martwcie się, na samym początku naprawdę niewiele potrzeba.
Montaż, montaż, montaż
To, że niektórych podcastów słucha się lepiej a innych gorzej to nie tylko kwestia głosu prowadzących, to także kwestia odpowiedniego montażu. O montażu słów kilka właśnie w tej lekcji.
W tej lekcji między innymi o programach, które wykorzystują montażyści, o długości odcinka, o sposobach na korektę dźwięku i zamykaniu pliku w odpowiednim formacie.
Jak i gdzie publikować?
Odcinek jest gotowy, teraz czas aby zaczął być dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Publikowanie materiałów dźwiękowych nie jest trudne ani czasochłonne, szczególnie jeśli skorzystacie z jednego z zaproponowanych programów.
Zapraszamy do odsłuchania lekcji, poświęconej publikowaniu materiałów dźwiękowych.
Bez promocji nie ma słuchaczy
Podcast już jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców czas aby usłyszało o nim jeszcze więcej osób. Jeśli myślisz o podcastowej karierze to koniecznie miej na uwadze konieczność promocji i doborze odpowiedniego sposobu przekazywania informacji. W tej lekcji słów kilka o promocji materiałów audio.
Podsumowanie
Podcast to forma popularyzacji wiedzy i przekazywania informacji, która wciąż się rozwija i zyskuje na popularności. Po tych pięciu lekcjach wiesz, jak zacząć rozwijać swój kanał i profil podcastera.
Dziękujemy za wysłuchanie naszego kursu i zachęcamy do odsłuchania podsumowania informacji o podcaście.
Projekt „eDoktorant – popularyzuje naukę” finansowany jest w ramach umowy SONP/SP/549379/2022 ze środków Ministra Edukacji i Nauki.