Dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki, Hevelianum, redakcja “Filozofuj!” – to zwycięzcy 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W rozstrzygniętym dziś, 21 stycznia konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce. Konkurs organizowany jest od 16 lat przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W konkursie przyznawana jest Nagroda Główna oraz nagrody w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół, Media.
Nagrodę główną otrzymał dr Jerzy Jarosz, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Laureat od 1983 r. prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów „Osobliwości Świata Fizyki”. Jest organizatorem festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, oraz przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.
– Jeżeli uda nam się uzależnić kogoś od przyjemności rozumienia świata i od zdobywania coraz większej wiedzy i coraz lepszej, coraz bardziej precyzyjnej informacji o tym, jak świat działa, wtedy mamy gotowego nauczyciela czy też naukowca, który potem będzie ze swojej pracy czerpał tę przyjemność przez całe życie – powiedział dr Jarosz.
W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Laureatka jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
– Zwykle w serialach kryminalnych to jeden genialny detektyw rozwiązuje sprawy kryminalne, a w życiu to praca bardzo wielu osób. Na warsztatach mogę pokazać pracę medyka sądowego, antropologa, genetyka, bo wszyscy musimy ze sobą współpracować, żeby zagadkę rozwiązać – podkreśliła dr Stojer-Polańska. Dodała, że popularyzacja jest też dla niej szansą na mówienie o zwierzętach – psach i koniach na służbie. – Walczymy o przyznanie psom i koniom emerytur, aby wycofane ze służby zwierzęta miały zapewnione wsparcie – powiedziała.
W kategorii Animator (to kategoria dla osób bez doktoratu) tytuł Popularyzatora Nauki otrzymał Dawid Masło, który popularyzuje nauki o przyrodzie. Prowadzi zajęcia terenowe, nagrywa filmy edukacyjne, bierze udział w audycjach radiowych, pisze felietony.
– Popularyzacja nauki powinna być przyjacielskim spotkaniem, zatrzymaniem się na chwilę i rozmową odbywającą się przez pryzmat wiedzy i doświadczenia – komentował Dawid Masło.
W kategorii Zespół nagroda trafiła do Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Kapituła konkursu oceniła, że stanowi on bardzo udane połączenie festiwalu nauki i pikniku naukowego. W trakcie czterech edycji 150 tys. gości wzięło udział w setkach wykładów, warsztatów, obejrzało ponad 700 pokazów i występy ponad 80 gości specjalnych. A 200 tys. miłośników nauki uczestniczyło w akcjach online. Przedstawiciele zespołu opowiadali, że w ramach festiwalu chcieli pokazać wspaniały potencjał, jakim są śląskie uczelnie, ich różnorodność i prowadzone tam badania. I postanowili zgromadzić w ramach niego jak największą liczbę podmiotów akademickich.
Nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało gdańskie Hevelianum. Instytucja działa już 12 lat. To centrum nauki łączy edukację i rekreację, a także popularyzację nauk przyrodniczych, a wystawy znajdują się w zabytkowych, zrewitalizowanych obiektach militarnych.
– Dzielenie się pasją sprawia co najmniej tyle radości, co samo odkrywanie. W Hevelianum poszukujemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, nawet te z kosmosu – podkreślili przedstawiciele Hevelianum.
Redakcja „Filozofuj!” doceniona została nagrodą w kategorii Media. „Filozofuj!” to nie tylko ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący wiedzę z zakresu filozofii, ale także serwis internetowy czy kluby dyskusyjne.
Kapituła konkursu przyznała też wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec od lat zajmuje się popularyzacją badań głównie z zakresu biologii medycznej i środowiskowej. Prowadzi blog „Przez Żołądek do Zdrowia”, pisze artykuły dla „Polityki”, a w czasie pandemii COVID-19 przybliża w mediach najnowszą wiedzę naukową dotyczącą SARS-COV-2.
W konkursie wyróżnienie trafiło też do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Jego goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.
Pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego redakcja Nauka w Polsce przyznała dr Beacie Czechowskiej-Derkacz z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tekst pochodzi ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Wszystkim zwycięzcą gratulujemy i życzymy samych sukcesów.