Program START – stypendium

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła nabór wniosków do nowego konkursu w programie START. Program oferuje roczne stypendia dla wybitnych młodych uczonych na początku kariery naukowej posiadających udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań. W ubiegłych latach wysokość rocznego indywidualnego stypendium wynosiła 28 000 zł. W aktualnym konkursie Fundacja przyzna ok. 100 rocznych stypendiów.

Wyróżnienia:
– Fundacja przyznaje również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych. Stypendia tych osób są finansowane ze środków uzyskanych przez Fundację z wpłat na działalność organizacji pożytku publicznego (1% odpisu od podatku dochodowego od osób fizycznych). Stypendia wyróżnionych laureatów są powiększone – w ubiegłych latach wynosiły 36 000 zł.

– Od 2022 r. w ramach programu START przyznawane jest stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego, które otrzymać może wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej. Wyróżnienie zostało ustanowione dzięki zapisowi testamentowemu prof. Wacława Szybalskiego.

– Wybrani laureaci programu START mają także możliwość otrzymania dodatkowego finansowania na wyjazd studyjny do jednego lub dwóch ośrodków badawczych za granicą. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku o stypendium oraz załączyli wymagane dokumenty.

Adresatami konkursu są wybitni młodzi uczeni ze znaczącymi sukcesami w swojej dziedzinie nauki, którzy:

  • mają dorobek udokumentowany publikacjami (artykuły w uznanych periodykach naukowych lub pozycje książkowe);
  • są doktorantami w Polsce lub wykonują prace B+R w Polsce w podmiocie, którego jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
  • nie przekroczyli wieku 30 lat w roku składania wniosku (o stypendium w najbliższym konkursie mogą się starać kandydaci urodzeni w roku 1992 lub później). Wiek ten może zostać przedłużony w następujących przypadkach:
  1. z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka wiek ulega przedłużeniu w przypadku kobiet, które urodziły dziecko lub osób, które przysposobiły dziecko, o 1 rok na każde dziecko, niezależnie od daty urodzenia lub przysposobienia dziecka,
  2. z tytułu przerwy w pracy naukowej o maksymalnie 2 lata, przy czym wiek ulega przedłużeniu o wszystkie udokumentowane okresy przerw w prowadzeniu badań naukowych trwające łącznie nie krócej niż 12 miesięcy w przypadku ubiegania się o przedłużenie o jeden rok lub nie krócej niż 24 miesiące w przypadku ubiegania się o przedłużenie o dwa lata.

Nabór wniosków potrwa do 31 października 2022r. Wyniki zostaną ogłoszone w drugim kwartale 2023 r. Wniosek zawiera: CV, opinię opiekuna naukowego, opis oryginalności najważniejszego dokonania /najważniejszych dokonań badawczych, listę 5 publikacji, opis planów naukowych na najbliższy rok, teksty 3 najważniejszych publikacji kandydata oraz jeśli kandydat ubiega się o stypendium wyjazdowe: uzasadnienie i program wyjazdu, informacje o ośrodku zagranicznym i osobie zapraszającej, list zapraszający od naukowca z instytucji zagranicznej.

Więcej informacji na stronie: https://www.fnp.org.pl/nabor-wnioskow-do-konkursu-start-2023/